Pro rodiče

Dobrý den,
jsme liberecký chlapecký skautský oddíl ze střediska Mustang. Na našich internetových stránkách se můžete dozvědět veškeré informace o nás. V sekci kronika si můžete například prohlédnout fotky z akcí, které pořádáme.

V současné době nabíráme do našeho oddílu chlapce ze 3. - 5. tříd.

Každý týden pořádáme ve středu od 17:00 do 18:30 schůzky v naší klubovně, která se nalézá v Liberci v Hanychově na adrese: Zemědělská 18a/302, 460 08 Liberec 8 (mapa klubovny). Jednou za čtrnáct dní (v sobotu) organizujeme výpravy, na které jezdíme do bližšího i vzdálenějšího okolí Liberce. Přibližně šestkrát do roka pořádáme výpravu vícedenní a o jarních prázdninách dokonce týdenní výpravu. Naše celoroční činnost je završena táborem, který trvá tři týdny. Tábor se koná na začátku letních prázdnin a již řadu let jezdíme na louku nedaleko vesnice Vápno za Českým Dubem. Stanujeme tu v malebném údolí řeky Zábrdky v indiánských tee-pee.

Naše činnost a program akcí jsou zaměřeny nejen na výlety do přírody a její poznávání, ale též na rozvíjení osobnostních stránek dětí. Učíme je různým dovednostem pomocí her a soutěží. Námi pořádané klasické výpravy do přírody jsou zpestřené například výlety do bazénu, na lyže (běžky, sjezdovky i snowboard), na horolezeckou stěnu či na vodu.

Náš oddíl funguje již od roku 1983 a vedou ho dospělí a zkušení vedoucí, kteří mají splněny vůdcovské zkoušky. Během těchto zkoušek museli prokázat znalosti z oborů pedagogiky, psychologie, zdravovědy, práva, práce s mládeží, principů skautingu, hospodaření a dalších. Zároveň museli absolvovat zdravotní kurz pořádaný Českým Červeným křížem. Těmto vedoucím při vedení pomáhají ještě tzv. roveři, což jsou středoškoláci, kteří prošli oddílem a nyní se podílí na přípravě programu.

Častý dotaz je, kolik peněz členství v našem oddíle stojí. Jednou ročně se platí členské příspěvky ve výši 550 Kč, na jednodenní výpravu vybíráme kolem 70,- Kč a na vícedenní kolem 400 Kč (dle její délky). Tábor, který trvá tři týdny, stojí přibližně 3600 Kč. Nezaručujeme, že se ceny vůbec nezmění, ale určitě ne o mnoho. V rámci těchto poplatků je Váš syn zároveň pojištěn proti úrazu a vedoucí jsou navíc pojištěni i na škodu, kterou by děti případně způsobily.

Na schůzky i výpravy bude Váš syn potřebovat několik základních věcí. Jednou z nich je uzlák, což je 1,5 - 2 metry dlouhý silnější provaz, dále KPZ (viz úkol z Nováčkovské zkoušky), papír, tužka, Mustangy (oddílová platidla), Přijímací a Nováčkovská zkouška a průvodce k ní. Na výpravy bude ještě kromě těchto věcí potřebovat pláštěnku, dobré boty, vhodné oblečení, šátek, nůž, jídlo a pití. Na vícedenní výpravy bude dále potřebovat velký batoh, spacák, karimatku, ešus (ne vždy), lžíci a rébl (pevnější igelit 2x4 metry, který mu po splnění nováčkovské dáme). Některé z těchto věcí můžeme na začátek zapůjčit, ale je lepší si co nejdříve obstarat vlastní vybavení. Když si při nákupu těchto věcí nebudete vědět rady, nebojte se obrátit na někoho ze zkušených vedoucích, kteří Vám rádi poradí s jejich výběrem. V zimě jezdíme na běžky nebo sjezdovky a byla by škoda, kdyby s námi Váš syn nemohl jezdit jen proto, že by je neměl. V naší klubovně máme na výběr starší, ale stále dobré sjezdovky i běžky. Není tudíž nutné utrácet zbytečně peníze za jejich nákup, když z nich brzy chlapec vyroste, ale tyto lyže mu můžeme na zimu půjčit.

Na naše akce naopak nepatří elektronika a hlavně zapnuté mobilní telefony. Na výpravách i schůzkách to narušuje program a děti se nenaučí takové samostatnosti. Telefon, na který můžete vždy zavolat, má vedoucí oddílu a případně "kontaktní osoba", která je uvedená na lístečku k výpravě. U tohoto člověka si můžete ověřit, zda je vše v pořádku a případně si můžete i s Vaším synem popovídat.

Informovat se o připravovaných akcích i dění v oddíle můžete kdykoliv telefonicky i emailem u vedoucího oddílu. Dále pak na našich internetových stránkách. Před každou výpravou však děti dostávají lísteček s informacemi o dané akci a vždy na první schůzce v měsíci dostávají Hlásínek (náš oddílový časopis), kde se dozvíte vše podstatné a aktuální. V případě zájmu Vám budeme veškeré materiály zasílat i emailem. Vše je samozřejmě k dispozici i na našem webu. Dvakrát do roka pro Vás připravuje i společné setkání - na začátku školního roku a pak před táborem. Rádi se zde s Vámi uvidíme a uvítáme Vaše podněty k činnosti oddílu.

Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, můžete se obrátit na vedoucího oddílu.

Mgr. Ondřej Petrovský
vedoucí oddílu